2. ročník - 3.6.2022


  VIDEO z akce si můžete otevřít na tomto odkaze.


  FOTOGRAFIE si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Bude k dispozici po migraci ze starého webu. Bude to chvíli trvat. Děkujeme za pochopení.


Co se letos událo?

 

Bylo toho hodně. Úvodem by se slušelo říci pár slov k přípravě, která byla o něco napjatější než u prvního ročníku. Jednak jsme si byli vědomi vysoko nastavené laťky, ale především jsme řešili nějaký vhodný termín, protože po covidu a s vyhlídkou jarních přijímaček a pak maturit na středních školách jsme měli obavy, s jakou reakcí se u partnerů setkáme. Ale bylo to zbytečné, protože středoškolští kolegové jsou skutečně profíci, prezentační aktivity umí a připravili si opravdu bohatý program. Navíc kolegyně z MASky přišly s nápadem pozvat i experty z Pevnosti poznání a přidat i „dílnaře“ z Univerzity Palackého, což bylo po minule pozvaných modelářích další velmi zajímavé překvapení pro účastníky. To ale předbíháme… 

 

Tak jsme se v pátek 3.6., po odmlce od prosince roku 2019, všichni sešli v postřelmovské tělocvičně. Podle již ověřeného scénáře se od časného rána plnila stanoviště aktivitami, které zajistili nejen partneři ze středních škol a Olomouce, ale přizvali jsme i další. Dvacítku stanovišť zaplnili lektoři a specialisté:

 

VOŠ a SPŠ Šumperk SPŠ Jeseník KTIV PdF UPOL
VOŠ a SŠA Zábřeh SPŠE a OA Mohelnice Urbix
SOŠ Šumperk SŠ soc. péče a služeb Zábřeh modeláři Zábřeh
SŠŘ Šumperk Pevnost poznání PřF UPOL SDH Postřelmov

 

Paralelně s konstruktérskou částí probíhal ve velkém sále doprovodný program s polytechnickou tématikou. Bylo připraveno celkem 17 stanovišť, na kterých měli naši partneři připraveny různé zajímavé činnosti a technologie. Skupinky dětí ze zmíněných škol s pedagogy (a rovněž i z té naší) pak mohly na jednotlivých stanovištích vidět a vyzkoušet si různé technické nebo rukodělné činnosti a dokonce si i odnést některé výrobky domů. Zkoušet jsme tak mohli gravírování nebo výrobu drobných dřevěných výrobků (organizátor MAS Horní Pomoraví), deskové hry pana Šebesty, 3D tisk (SŠTZ Mohelnice), stavebnice, robotické vozítko a 3D pera (Boxed a ITveSkole.cz). Stavebnice přivezla i ZŠ Bílá Lhota, viděli jsme Chromebooky s aplikacemi, které přivezli kolegové z JOPC.cz a SOŠ Šumperk („zemědělka“), dílenské půjčovací kufříky z PdF UP Olomouc a elektroniku Amavet Šumperk. Velmi poutavou prezentaci měli RC modeláři AVZO Postřelmov s letadly a autíčky. Ve výčtu nesmí chybět rovněž velká prezentace VOŠ a SPŠ Šumperk, se kterou má naše škola dlouhodobou a významnou spolupráci. Jejich elektro obor nám představil stavebnice Fischer technik a studenti průmyslového designu nechali děti vyrábět různé drobnosti. Další skupina studentů této školy pomáhala při konstruování robotů, jejich pomoc byla velmi důležitá.

 

Kolem osmé hodiny se už po obou sálech trousili účastníci ze základních škol. Někteří byli na prvním ročníku, jiní byli noví:

ZŠ Postřelmov ZŠ a MŠ Lesnice ZŠ a MŠ Loučná nad Desnou
2. ZŠ Zábřeh ZŠ Karla staršího ze Žerotína Bludov Tydli Mydli, z.s.
3. ZŠ Zábřeh ZŠ Staré Město pod Sněžníkem ZŠ a MŠ Rovensko
4. ZŠ a DDM Krasohled Zábřeh 5. ZŠ Šumperk  

 

O půl deváté jsme akci zahájili, svými proslovy nás pozdravil starosta Postřelmova Jiří Pumprla, ředitel ZŠ Postřelmov Michal Malík, náměstek hejtmana Ol. kraje Jan Šafařík a ředitelka MAS Horní Pomoraví Anna Bartošová. 

Program se rozdělil na dvě části. V první – v malém sále – se dvacet dvoučlenných týmů pralo s úkolem sestavit robota, který by na herní mapě dovezl malý puk ze startovní pozice ulicemi do parku a trefil terč. Tuto aktivitu vedl Mirek Haltmar z Střední školy řemesel v Šumperku. Řešení úkolu nebylo úplně jednoduché, ale nakonec se mnohým podařilo robota uličkami protáhnout a úkol splnit. Nejúspěšnější byla dvojice páťáků ze ZŠ Postřelmov Matěj a Patrik Šimkovi, druhé místo vybojovala dvojice Zdeněk Voráč a Jan Skoumal ze ZŠ Lesncie a třetí místo získali Nikolas Krejčí a Matěj Vrátný ze ZŠ Vrchnického ze Šumperka. Všechny dvojice získaly věcné ceny, LEGO stavebnice, které do soutěže věnoval Svaz průmyslu a dopravy, obec Postřelmov a MAS Horní Pomoraví. Dále pak každá dvojice vybojovlala vstupenky pro svoji třídu do Pevnosti poznání v Olomouci. Ale ani další soutěžící neodešli s prázdnýma rukama, každý obdržel poukázku na nákup zboží v JOPC v Šumperku, přiložili jsme čokoládu a u „bramborových“ medailí ještě malou stavebnici středověkého katapultu. 
 
Druhá část probíhala paralelně ve velkém sále, byla na prostor a organizaci mnohem náročnější. Na dvou desítákch stanovišť si mohli žáci zkusit nebo poznat spoustu zajímavostí. K dispozici byla 3D tiskárna, notebooková učebna, umělecká dílna, TV studio, robotické berušky, ukázka včel s tvorbou svíček ze včelího vosku, automobilový trenažer, ukázka konstrukce skutečného automobilu, elektromobil, létající drony se simulátorem, virtuální realita, několik stanovišť klasické dílny, vědecká stanoviště s tekutým dusíkem a hořlavými materiály… Většinu aktivit přivezli především kolegové z technických středních škol a univerzity v Olomouci, ale doplnili je modeláři ze zábřežského klubu a viděli jsme i dřeběvné stavebnice Urbix a robotické berušky. 
 
Akci jsme pojali jako praktickou prezentaci technických aktivit, kde si vše mohly zkusit děti, ale určitě si leccos zkusili i přítomní dospěláci. O občerstvení se postaraly kolegyně a studenti ze SŠ soc. péče a služeb Zábřeh, o bezpečnost dbali hasiči SDH Postřelmov, kteří prezentovali i svoji techniku. 
 
Celá akce byla organizačně na bedrech několika organizátorů. Byla to skupina organizátorek MAS Horní Pomoraví a Šumperský venkov, prostor, technické zázemí a provoz zajistila naše škola za významné pomoci žáků z 8. a 9.třídy s realizačním týmem (P. Hecl, M. Pospíšil a M. Šimák). Skvěle nás podpořila obec Postřelmov sponzorsky a technicky. Díky patří panu starostovi, správci tělocvičny a pracovníkům obce za organizační pomoc a spolupráci. Novým a velmi silným partnerem nám byl Svaz průmyslu a dopravy, za nějž nám pan Richard Koubek pomohl s mnoha záležitostmi. Podpořili nás i JOPC Šumperk a Normalie Czech Sudkov.
 
Jsem velmi rád, že se akce povedla ke spokojenosti všech zúčastněných. Rozsah programu byl veliký, ale vše jsme zvládli bezvadně a pohodově. Velký dík patří kolegům a i žákům, kteří se ujali svých organizátorských rolí opravdu skvěle a bez jejichž pomoci bychom se neobešli.
 
Již nyní připravujeme další ročník, který přinese zase nějakou novinku nebo překvapení. 
 

za všechny organizátory sepsal M.Šimák