Hledání života ve Sluneční soustavě pokračuje

Hledání života ve Sluneční soustavě pokračuje

Otázka, jsetli jsme ve vesmíru sami, je stále nezodpovězena. Vědci se zabývají výzkumem velmi vzdálených těles. Umíme najít daleké planety, které obíhají svoje hvězdy ve vzdálenosti, kde by mohl teoreticky život být, tedy ne příliš blízko s vysokou teplotou, ani moc daleko, aby tam nebyl smrtelný mráz. Ale i v naší Sluneční soustavě je několik těles, které by mohly mít podmínky pro existenci nějaké forma života. Nejde jen o to být přiměřeně daleko od mateřské hvězdy, ale aby těleso samo nabízelo další podmínky pro vznik něčeho živého.

Jednou ze základních podmínek života je voda. Ta se překvapivě nenachází pouze na naší Zemi, ale velmi pravděpodobně ji v nějaké formě najdeme i na dalších tělesech naší soustavy. A proto se pozornost vědců zaměřuje i na tělesa blízká, konkrétně na měsíce, které obíhají planetu Jupiter.

Europa, Ganymed a Kallisto jsou největší Jupiterovy měsíce (lze je snadno pozorovat i dalekohledem pro astronomy – začítečníky) a zároveň podle současných znalostí mohou obsahovat vodu. Každý trochu v jiné formě a množství, ale za výzkum to určitě stojí.

Článek s detaily z časopistu 100+1 si můžete přečíst zde.

 

Zdroj: 100+1 František Martinek (9.7.2023)